Statul a mai împrumutat de la bănci 60 milioane lei pe şase ani, printr-o licitaţie suplimentară

Statul a mai împrumutat de la bănci 60 milioane lei pe şase ani, printr-o licitaţie suplimentară

Ministerul Finanţelor a vândut vineri obligaţiuni de stat în valoare de 60 milioane de lei scadente în 19 decembrie 2022, în linie cu calendarul anunţat, printr-o licitaţie suplimentară la cea de joi, în care a împrumutat de la bănci 461,1 milioane de lei (103,4 milioane euro), la un randament mediu anual de 2,55%, arată datele publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Recomandările editorilor
Ultima oră