Statul a mai împrumutat 19,8 milioane lei de la bănci, printr-o licitaţie suplimentară

Statul a mai împrumutat 19,8 milioane lei de la bănci, printr-o licitaţie suplimentară
Bancnota (Foto; Shutterstock)

Ministerul Finanţelor a vândut, vineri, obligaţiuni de stat în valoare de 19,8 de milioane de lei (4,4 milioane euro) scadente în 26 februarie 2020, pentru care băncile primesc un randament mediu anual de 2,14%, printr-o licitaţie suplimentară la cea de joi, la care au participat două bănci care au depus oferte considerate iniţial necompetitive, arată datele publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Recomandările editorilor
Ultima oră