Romelectro cere statului să subvenţioneze stocarea de energie, pentru a ajuta producţia de energie regenerabilă

Romelectro cere statului să subvenţioneze stocarea de energie, pentru a ajuta producţia de energie regenerabilă

Tehnologia stocării de energie electrică este în plină dezvoltare şi este esenţială pentru dezvoltarea energiilor regenerabile, iar statul ar trebui să acorde subvenţii celor care investesc în dispozitive performante de stocare, care reprezintă încă o tehnologie scumpă, a declarat marţi Viorel Gafiţa, preşedinte şi principal acţionar al Romelectro, unul dintre cei mai mari contractori de proiecte energetice din România.

Recomandările editorilor
Ultima oră