Producţia auto românească, în scădere cu 5,3% în primele şase luni. Românii au cumpărat mai multe maşini din import

Producţia auto românească, în scădere cu 5,3% în primele şase luni. Românii au cumpărat mai multe maşini din import

Producţia românească de autovehicule, realizată de Dacia şi Ford, a scăzut în primele şase luni din acest an cu 5,3% faţă de aceeaşi perioadă din 2015, până la 201.274 de unităţi, pe fondul reducerii cererii la export, dar şi de pe piaţa internă, arată datele publicate de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA).

Recomandările editorilor
Ultima oră