INTERVIU: Şeful ArcelorMittal Galaţi anunţă că din 2017 combinatul siderurgic şi-a propus să scape de pierderi, ajutat de limitarea importurilor chinezeşti în UE. "China ar trebui să facă ceea ce a făcut România după 1990"

INTERVIU: Şeful ArcelorMittal Galaţi anunţă că din 2017 combinatul siderurgic şi-a propus să scape de pierderi, ajutat de limitarea importurilor chinezeşti în UE. "China ar trebui să facă ceea ce a făcut România după 1990"

Cel mai mare combinat siderurgic din România, ArcelorMittal Galaţi, ar putea înregistra al şaptelea an de pierderi nete anul acesta, dar al doilea an consecutiv de profit operaţional, în special din cauza importurilor masive de oţel din primele trei luni, iar ţinta impusă de compania-mamă este atingerea punctului de break-even, în care veniturile sunt egale cu cheltuielile, în 2017, a declarat directorul general al combinatului, Bruno Ribo, într-un interviu acordat News.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră