Eveniment News.ro - Diana Buzoianu: Problema României nu este că nu are legislaţia sau strategii sau planuri, problema României e că de fiecare dată când s-a încercat implementarea unor strategii sau unor planuri, cineva a dat nişte telefoane - VIDEO

Eveniment News.ro -  Diana Buzoianu: Problema României nu este că nu are legislaţia sau strategii sau planuri, problema României e că de fiecare dată când s-a încercat implementarea unor strategii sau unor planuri, cineva a dat nişte telefoane - VIDEO

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, afirmă că erorile făcute de către autorităţile române în ceea ce priveşte strategiile care vizează sustenabilitatea nu ţin de realizarea de planuri sau strategii, ci de faptul că au existat tot timpul modificări şi a fost nevoie tot timpul de intervenţii urgente. „Problema României nu este că nu are legislaţia bună cât de cât sau că nu are strategiile sau planurile, problema României este că de fiecare dată când s-a încercat implementarea unor strategii sau unor planuri, cineva a dat nişte telefoane”, a declarat ministrul joi, în cadrul evenimentului Competitive Sustainability Summit organizat de agenţia de presă News.ro.

 

 
„Sunt destul de des invitată să vorbesc despre sustenabilitate, despre dezvoltare durabilă şi de fiecare dată  lumea se aşteaptă, cumva, să avem o baghetă magică, să spunem care este viziunea Ministerului. Realitatea este că avem strategii peste strategii, planuri care au fost adoptate în ultimii ani, teoretic viziunea ar fi trebuit să fie clară până acum pentru toată lumea. Ce se întâmplă practic este că în politia romînească şi în amdinistraţia din România tot timpul apar focuri care trebuie să fie stinse, apar contexte care apoi sunt prevăzute ca fiind prioritare în faţa unor astfel de strategii şi în fiecare lună mai discutăm un pic despre cum să mai schimbăm un pic planurile pe care le-am adoptat, mai discutăm un pic despre cum să mai schimbăm un pic strategiile pe care le-am adoptat. (...) Ce am încercat să fac de când am venit la Minister a fost să încerc să dau un pic mai multă predictibilitate în sensul în care să nu mai schimbăm lucruri fundamental, ci să îmbunătăţim ceea ce avem deja”, a afirmat ministrul Mediului, Diana Buzoianu.
Aceasta a arătat că ministerul Mediului a încercat să „aducă corectitudine la masă” şi să asigure predictibilitatea. 
„Încercăm să dăm putere legislaţiei deja existente, că strategii şi legislaţie avem, ştim cu toţii că le avem, sigur, mai pot fi îmbunătăţite. Problema României nu este că nu are legistalţia bună cât de cât sau că nu are strategiile sau planurile, problema României este că de fiecare dată când s-a încercat implementarea unor strategii sau unor planuri, cineva a dat nişte telefoane şi a zis: ”Staţi, dar mie nu, hai să facem o excepţie pentru noi!” Şi aşa a început modificarea tuturor legilor şi tuturor strategiilor şi tuturor planurilor”, a adăugat Buzoianu. 
Aceasta a precizat că, în ultimele luni, Ministerul Mediului a încercat să „scoată la iveală cât mai multe practici care nu respectă legislaţia”, în aşa fel încât toţi jucătorii din piaţă să aibă aceleaşi şanse, competiţia să fie una reală şi cu toţii să respecte regulile.
„Din perspectiva Ministerului Mediului, dezvoltare durabilă înseamnă să nu gândim doar pe situaţii pe criză, ci să realizăm că în fiecare zi, în fiecare lună va exista ceva care va fi mai important decît dezvoltarea durabilă. Nu a existat niciodată în istoria planetei -  că dacă ar fi existat nu am fi avut nevoie de conceptul ăsta – dar nu a existat niciodată n istoria planetei cineva care a venit şi a spus: astăzi cel mai important lucru posibil este dezvoltarea durabilă pentru că, de cele mai multe ori crizele de moment primează şi ca resurse, şi ca atenţie, şi ca timp alocat în faţa unor crize care ar putea să vină în 10 ani, 20 de ani, 30 de ani. Treaba Ministerului Mediului este să aducă puţină stabilitate, puţină predictibilitate şi să se uite şi peste 20 de ani, 30 de ani, să facă inclusiv din politicile pentru 30 de ani o priortate astăzi”, a subliniat Buzoianu.
Evenimentul este organizat de Agenţia de presă News.ro, cu sprijinul Team Innovation Media şi al Agenţiei de PR şi comunicare Plurivox şi are ca parteneri AuchanCEC BankPhilip MorrisRetuRO şi Salt Bank.
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră