Un centru de colectare de deşeuri periculoase şi nepericuloase din judeţul Vrancea a fost amendat de două ori de la începutul anului, prima dată din cauza neregulilor depistate, iar a doua oară pentru că nu au fost remediate deficienţele. Garda de Mediu cere suspendarea autorizaţiei de mediu.
"Nu au învăţat nimic din greşelile altora! Un operator economic autorizat pentru colectarea deşeurilor periculoase şi nepericuloase din judeţul Vrancea, sancţionat de două ori de la începutul anului 2026", anunţă Garda de Mediu Vrancea.
Instituţia precizează că, în urma unui control planificat efectuat în luna februarie de comisarii din cadrul Comisariatului Judeţean Vrancea al Gărzii Naţionale de Mediu la un centru de colectare deşeuri periculoase şi nepericuloase, a fost constatată încălcarea condiţiilor din autorizaţia de mediu deţinută, pentru care societatea a fost sancţionată cu amendă în cuantum de 50 000 lei.
Totodată au fost impuse măsuri cu termen scadent de remediere a neconformităţilor constatate şi conformarea la prevederile autorizaţiei de mediu.
"Pe data de 27.04.2026 comisarii Comisariatului Judeţean Vrancea al Gărzii Naţionale de Mediu au revenit în control pentru verificarea măsurilor stabilite anterior prin raportul de inspecţie şi au constatat că societatea verificată nu a realizat în totalitate şi la termen măsurile impuse (...) Societatea controlată urmează să fie sancţionată contravenţional în termen legal cu 100.000 de lei", a mai transmis sursa citată.
Comisariatul Judeţean Vrancea al Gărzii Naţionale de Mediu va notifica Direcţia Judeţeană de Mediu Vrancea cu privire la neconformităţile constatate, în vederea demarării procedurii de suspendare a autorizaţiei de mediu conform OUG nr 195/2005 privind protecţia mediului.




























