Burcea, ANAT: Anul acesta va fi creat un fond de garantare care va despăgubi turiştii dacă agenţia dă faliment. În acest moment, banii turiştilor sunt în aer

Burcea, ANAT: Anul acesta va fi creat un fond de garantare care va despăgubi turiştii dacă agenţia dă faliment. În acest moment, banii turiştilor sunt în aer

România este obligată să creeze un fond de garantare în turism până la 1 ianuarie 2018, din care vor fi despăgubiţi turiştii în cazul în care o agenţie de turism intră în insolvenţă sau în faliment, în condiţiile în care plafonul actual de despăgubire, de 50.000 de dolari pe agenţie, este considerat mult prea prea mic, a declarat marţi preşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT), Alin Burcea.

Recomandările editorilor