Biriş: Sistemul fiscal din România descurajează construirea de clădiri noi, pentru că impozitele sunt prea mari

Sistemul fiscal actual din România descurajează construirea de clădiri noi de către investitori, în condiţiile în care pentru acest tip de construcţii sunt cele mai mari impozite, a declarat, miercuri, secretarul de stat din Ministerul Finanţelor Gabriel Biriş, care a sugerat că o soluţie ar fi o bază de impozitare stabilită de către stat, în locul sistemului actual, care obligă proprietarii să-şi evalueze activele imobiliare pentru a stabili taxele datorate statului.

Recomandările editorilor
Ultima oră