Rodica Mandache şi Mircea Rusu au fost premiaţi luni seară, la gala UNITER 2020 organizată la Craiova, pentru întreaga activitate, iar pentru 170 de ani de istorie în teatrul românesc Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova a fost recompensat cu Premiul Preşedintelui UNITER. Premiul pentru regie va purta din acest an numele „Lucian Pintilie” şi a fost acordat pentru prima dată lui Eugen Jebeleanu, iar Teatrul Naţional din Cluj-Napoca şi-a adjudecat trei dintre cele mai importante trofee.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email

Amfitrionul galei a fost de 28 de ediţii Ion Caramitru. El a declarat în finalul galei că îşi ia angajamentul de a-i sprijini pe cei 5.000 de actori independenţi care „nu vor avea niciodată şansa de a fi angajaţi de un teatru profesionist”, în România fiind doar 60 de teatre. „Este momentul unei reforme. Este momentul ca acestor oameni să li se acorde şanse egale cu toţi ceilalţi oameni care sunt angajaţi în teatru. UNITER se angajează moral şi plenar pentru a le apăra interesele”.

Momentele muzicale ale galei au fost asigurate de formaţia Karpov not Kasparov.

Pentru a XXVIII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Maria Zărnescu, Călin Ciobotari.

Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2019.

Laureaţii galei UNITER 2020

Debut
Andrei Chifu, pentru rolul El din spectacolul „Casa de pe graniţă” de Sławomir Mrožek, un spectacol de Ada Lupu Hausvater la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara - câştigător

Tamás Jakab, pentru rolul George Gibbs din spectacolul „Oraşul nostru” de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc;

Constantin Radu Tudosie, pentru regia spectacolului „A douăsprezecea noapte” la Teatrul Dramatic „Ion D. Sîrbu” Petroşani.

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
„Hamlet” de William Shakespeare, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihai Lungeanu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune - câştigător
„Jos comunismul - joc pe calculator de strategie şi RPG” de Ema Stere,  regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune;
„Frumoasa adormită şi trezită” de Alexandra Ares, regia artistică Diana Mihailopol, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV
„Furtuna” de William Shakespeare, regia Alexandru Lustig, producţie a Societăţii Române de Televiziune şi a Fundaţiei Teatru Contemporan;
„Manifest. Scrisoare către un prieten şi înapoi către ţară” de Ruxandra Cesereanu, regia Cornel Mihalache, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR) - câştigător
Premiul pentru critică de teatru: Oana Cristea Grigorescu (câştigător); Raluca Rădulescu; Irina Zlotea

Cea mai bună scenografie

Carmencita Brojboiu şi András Rancz, pentru scenografia spectacolului „Nora” de Henrik Ibsen, regia Botond Nagy la Teatrul Maghiar de Stat Cluj;

Cristina Milea, pentru scenografia spectacolului „Legături primejdioase” de Christopher Hampton, după romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucureşti - câştigător
Irina Moscu, pentru scenografia spectacolului „Casa cu suricate” de David Drábek, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Puşa Darie, pentru rolul Mama din spectacolul „Dansul Delhi” de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi - câştigător
Elena Popa, pentru rolurile din spectacolul „Dragonul de aur” de Roland Schimmelfenning, regia Catinca Drăgănescu la Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu Gheorghe;
Alina Rotaru, pentru rolul Madame de Tourvel din spectacolul „Legături primejdioase” de Christopher Hampton, după romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar
Andrei Cătălin, pentru rolurile din spectacolul „Emisie: Titanic Vals”, după Tudor Muşatescu, regia Matei Lucaci-Grunberg la Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea;
Cristian Grosu, pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna” de William Shakespeare, regia Gábor Tompa la Teatrul Naţional Cluj-Napoca - câştigător
Răzvan Vicoveanu, pentru rolul Joshua din spectacolul „Creştini” de Lucas Hnath, regia Radu Iacoban la Teatrul „Regina Maria” Oradea.

Cea mai bună actriţă în rol principal
Anca Hanu, pentru rolul Chiritza Bârzoi din spectacolul „Chiritza în concert”, după Vasile Alecsandri şi Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca - câştigător

Ofelia Popii, pentru rolul Martha din spectacolul „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu;
Oana Predescu, pentru rolul Morticia Addams din spectacolul „Familia Addams”, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal
Lucian Ionescu, pentru rolul Gomez Addams din spectacolul „Familia Addams”, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti - câştigător

Sorin Leoveanu, pentru rolul Barry Champlain din spectacolul „Radio” de Eric Bogosian, regia Bobi Pricop la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova;
Marius Turdeanu, pentru rolul George din spectacolul „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu.

Cea mai bună regie
Eugen Jebeleanu, pentru regia spectacolului „Itinerarii. Într-o zi lumea se va schimba” la ARCUB - Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti şi Compagnie des Ogres - câştigător

Alexandru Mâzgăreanu, pentru regia spectacolului „Steaua fără nume” la Teatrul Tineretului Piatra Neamţ;
Botond Nagy, pentru regia spectacolului „Nora” la Teatrul Maghiar de Stat Cluj.

Cel mai bun spectacol
„Chiritza în concert”, după Vasile Alecsandri şi Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca - câştigător

„Familia Addams”, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti
„Oraşul nostru” de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc.

Premiul pentru întreaga activitate actriţă - Rodica Mandache
Premiul pentru întreaga activitate actor – Mircea Rusu
Premiul special pentru video mapping - Andrei Cozlac
Premiul pentru întreaga activitate - scenograful Constantin Ciobotariu
Premiul special pentru teatru de păpuşi şi marionete: Festivalul „Puppets Occupy Street” / „Păpuşile ocupă strada”, Ediţia 2019 cu tema „Evoluţie prin Revoluţie” organizat de Teatrul pentru copii şi tineret Colibri Craiova
Premiul British Council - Compania de Teatru Giuvlipen
Cea mai bună piesă românească a anului - „Hai să vorbim despre viaţă”, de Ana Sorina Corneanu
Premiul de Excelenţă - Festivalul Naţional de Teatru
Premiul pentru întreaga activitate - Mia Liontescu
Premiul special pentru machiaj de scenă - Minela Popa
Premiul special pentru activitatea de 6 decenii în editarea cărţii de teatru - Viorica Matei
Premiul special pentru promovarea teatrului-dans - Centrul independent coregrafic Linotip
Premiul pentru întreaga activitate regie - Dragoş Galgoţiu

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.