Echipa FCU Craiova a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a şaptea din play-out-ul Superligii.

Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin Robert Silaghi, în minutul 16, dar gazdele au egalat după numai două minute, prin Baeten şi la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1. În minutul 55 Baeten a adus în avantaj Craiova, înscriind cu o lovitură de cap, însă Anselmo restabilit egalitate în minutul 74. Blănuţă a reuşit să readucă în avantaj echipa lui Eugen Trică, cu un gol marcat în minutul 76 şi Craiova s-a impus cu 3-2, obţinând o victorie importantă. Craiovenii nu mai câştigaseră în Superligă din 2 februarie, de la 2-1 cu Dinamo Bucureşti.

În clasament, Universitatea Cluj are 29 de puncte şi ocupă locul 4, iar FCU Craiova urcă pe 7, cu 22 de puncte.

FCU CRAIOVA: Gurău - R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula - V. Pop (van Durmen 79), V. Achim (Dr. Albu 71) - Yassine Bahassa (A. Chiţu 75), Bauza, Baeten - Blănuţă. ANTRENOR: Eugen Trică

U CLUJ: Gertmonas - D. Oancea (O. Bic 68), Masoero, Thalisson, Roger - R. Silaghi, G. Simion (Anselmo 60), K. Doukoure (Pănoiu 80), V. Gheorghe – Roguljic (F. Ilie 80), D. Nistor. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Y. Bahassa 52, Lacroix 82

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici - Ciprian Florin Danşa, Marius Badea - Constantin Olaru

Arbitri VAR: Adrian Viorel Cojocaru - Alexandru Vodă

Observator: Florin Hîncu