Echipa engleză Arsenal Londra a învins sâmbătă seara, pe propriul teren, scor 4-1, formaţia Newcastle, în etapa a 26-a din Premier League.

Echipa condusă de Mikel Arteta a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile înscrise de Sven Botman, în minutul 18, şi de Kai Havertz, în minutul 24). Arsenal a controlat meciul şi după pauză, iar în minutul 65

Bukayo Saka şi-a continuat  seria ajungând la şapte goluri în ultimele cinci meciuri disputate în Premier League. Jakub Kiwior a făcut 4-0 în minutul 69, iar Joe Willock a stabilit scorul final, înscriind pentru Newcastle. S-a încheiat 4-1 pentru Arsenal, care e pe locul 3, cu 58 de puncte. Newcastle ocupă poziţia a 8-a, cu 37 de puncte.