Echipa engleză Arsenal Londra a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia Leeds United, într-un meci din etapa a 29-a a Premier League.

Arsenal a controlat meciul şi a deschis scorul în prima repriză, când Gabriel Jesus a

transformat un penalti acordat de arbitrul Darren England. Imediat după pauză, Ben White a înscris în minutul 47, iar Gabriel Jesus a reuşit dubla în minutul 55, ducând scorul la 3-0. Chiar dacă Rasmus Kristensen a redus din diferenţă în minutul 76, „tunarii” au refăcut diferenţa de trei goluri prin Granit Xhaka, în minutul 84.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Arsenal are 72 de puncte şi este lider în Premier League, Leeds United se află pe locul 16, cu 26 de puncte.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 29-a din Premier League:

Manchester City – FC Liverpool 4-1 (Julian Alvarez 27, De Bruyne 46, Ilkay Gundogan 53, Grealish 74 / Salah 17);

Arsenal Londra – Leeds United 4-1 (G. Jesus 35 penalti, 55, White 47, Xhaka 84 / Kristensen 76);

Bournemouth – Fulham 2-1 (Tavernier 50, Solanke 79 / A. Pereita 16);

Brighton – Brentford 3-3 (Mitoma 21, Welbeck 28, Mac Allister 90 penalti / P. Johnson 10, Toney 22, Pinnock 49);

Crystal Palace – Leicester City 2-1 (Iversen 59 penalti, Mateta 90+4 / R. Pereira 56);

Nottingham Forest – Wolverhampton 1-1 (B. Johnson 38 / Podence 83).