Echipa engleză Arsenal Londra s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 5-0, în faţa echipei Burnley, în etapa a 25-a din Premier League. Într-un alt meci, Tottenham a pierdut, pe teren propriu, scor 1-2, cu gruparea Wolverhampton.

Arsenal a controlat partida de la Burnley, de pe Turf Moor, şi a deschis scorul repede, încă din minutul 4, prin Martin Odegaard. „Tunarii” şi-au dublat avantajul în minutul 41, când Bukayo Saka a transformat un penalti. Imediat după pauză, acelaşi Bukayo Saka a înscris pentru 3-0, iar în minutul 66 Leandro Trossard a dus scorul la 4-0. Kai Havertz a închis tabela, în minutul 78, şi Arsenal s-a impus cu 5-0.

La Londra, Tottenham a cedat cu 1-2 în faţa formaţiei Wolverhampton Wanderers. Joao Gomes a reuşit o dublă pentru „lupi”, în timp ce apărătorul român Radu Drăguşin nu a fost utilizat de antrenorul lui Tottenham, Ange Postecoglou, rămânând pe banca rezervelor.

În clasament conduce FC Liverpool, cu 57 de puncte, urmată de Arsenal (55 de puncte), Manchester City (52 de puncte, care mai are de disputat două meciuri), Aston Villa (49 de puncte), iar Tottenham este pe locul 5, cu 47 de puncte. Bournemouth, echipa la care portarul român Ionuţ Andrei Radu nu mai prinde lotul, se află pe locul 13, cu 29 de puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în cadrul etapei a 25-a din Premier League:

Brentford – FC Liverpool 1-4 (Toney 75 / D. Nunez 35, Mac Allister 55, Salah 68, Gakpo 86);

Burnley – Arsenal Londra 0-5 (Odegaard  4, B. Saka 41 penalti, 47, Trossard 66, K. Havertz 78);

Fulham – Aston Villa 1-2 (R. Muniz 63 / O. Watkins 23, 56);

Newcastle – Bournemouth 2-2 (Gordon 58 penalti, Ritchie 90+2 / Solanke 51, Semenyo 69);

Nottingham Forest – West Ham 2-0 (Awoniyi 45+5, Hudson-Odoi 90+4);

Tottenham – Wolverhampton 1-2 (Kulusevski 46 / Joao Gomes 42, 63).