Echipa spaniolă FC Sevilla a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, formaţia Las Palmas, într-un meci al etapei a 31-a din La Liga.

Gazdele au rămas în zece încă din minutul 6, când Saul Coco a primit direct cartonaş roşu, iar oaspeţii au profitat de avantajul numeric pe final de repriză, când Nemanja Gudelj a centrat şi Youssef En-Nesyri a deschis scorul înscriind cu o lovitură de cap în minutul 43. Al doilea gol al andaluzilor a venit în prelungiri, minutul 90+3, marcat de Dodi Lukebakio, pe contraatac şi FC Sevilla s-a impus cu 2-0.

În clasament echipa lui Quique Sanchez Flores este pe locul 13, cu 34 de puncte, iar Las Palmas se află un loc mai sus, pe 12, cu 37 de puncte.