Liderul Ligii Naţionale, CSM Bucureşti, a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia de pe locul 2, Gloria Bistriţa, scor 35-29 (19-17), în meci jucat în devans la etapa a XXII-a.

Cea mai bună marcatoare a partidei a fost Cristina Neagu, cu 12 goluri.

După pauză, reluarea meciului a întârziat, fiind nevoie de corectarea scorului, care a devenit 19-17 din 19-18, un gol fiind înregistrat greşit pentru Gloria Bistriţa în prima repriză. În minutul 56, Crina Pintea a fost eliminată direct cu cartonaş roşu, după o ciocnire a adversarei Bianca Bazaliu de umărul pivotului de la CSM, care însă nu a intenţionat o lovire.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

În urma rezultatului, CSM Bucureşti măreşte avansul pe primul loc, la 64 de puncte (un meci în plus jucat), iar Gloria Bistriţa rămâne temporar pe locul 2, cu 49.

Tot miercuri s-a mai jucat, dar contând pentru etapa a XXI-a, SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Tg. Jiu, scor 30-27, celelalte dispute ale serii fiind între SCMU Craiova – Rapid Bucureşti şi Dunărea Brăila – CSM Slatina, în aceeaşi rundă. Alte două meciuri ale etapei se vor juca joi, între HC Zalău – Măgura Cisnădie şi Minaur Baia Mare – Gloria Buzău, iar ultimul va avea loc duminică, între Gloria Bistriţa – Dacia Mioveni.

Urmează celelalte meciuri ale etapei a XXII-a, între 23-26 aprilie, după programul: Măgura Cisnădie – SCM Râmnicu Vâlcea, CSM Tg. Jiu – SCMU Craiova, Gloria Buzău – CSM Galaţi, CSM Slatina – HC Zalău, Rapid Bucureşti – Minaur Baia Mare şi Dacia Mioveni – Dunărea Brăila.

CSM Bcuureşti va mai juca un meci în devans, al etapei următoare, în 23 aprilie, cu Dunărea Brăila. Restul rundei programează partide între 29 aprilie – 3 mai.