Gimnasta Ana Bărbosu a încheiat, sâmbătă, pe locul 4 în finală la sărituri, la Campionatul European de la Rimini.

Sportiva tricoloră a fost notată cu 13.700 la prima săritură şi cu 13.633 la cea de-a doua, iar cu o medie de 13.666 s-a clasat pe locul 4. În calificări, Bărbosu a fost tot pe locul 4.

Medaliile au fost câştigate, în ordine, de Coline Devillard (Franţa, 13.866), Valentina Georgieva (Bulgaria, 13.799), Ming Van Eijken (Franţa, 13.699).

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

În alte finale pe aparate de sâmbătă vor evolua Sabrina Maneca Voinea (bârnă, locul 2 în calificări şi sol, locul 1), Lilia Cosman (bârnă, locul 6).

Echipa României va fi prezentă şi în finala de duminică, după ce în calificări s-a clasat pe locul 4 (158.798 puncte).

Tot duminică vor evolua şi junioarele Anamaria Mihăescu – finală sărituri (locul 8) şi bârnă (locul 8), respectiv Alexia Blănaru – bârnă (locul 7). În ierarhia pe echipe a junioarelor, România a încheiat pe locul 8 (142.063 puncte).