Finala disputată duminică de naţionalele Portugaliei şi Franţei, scor 1-0 pentru lusitani după prelungiri, este prima din istoria Campionatului European la care nu s-a înscris niciun gol în primele 90 de minute, scrie UEFA.

Forul european prezintă, luni, mai multe cifre legate de turneul încheiat duminică seară, pe Stade de France:

4 - Galezul Aaron Ramsey şi belgianul Eden Hazard au fost autorii celor mai multe pase decisive la Euro-2016, cu câte patru pase.

6 - Francezul Antoine Griezmann a înscris şase goluri, cel mai mare număr de reuşite la o ediţie a Campionatului European după 1984, când Michel Platini a marcat de nouă ori.

9 - Golul înscris de Cristiano Ronaldo în meciul cu Ţara Galilor l-a urcat pe portughez pe primul loc, alături de Michel Platini, în topul general al marcatorilor de la campionatele europene, cu un total de nouă reuşite (Platini le-a înscris pe toate în 1984, Ronaldo a marcat la ediţiile din 2004, 2008, 2012 şi 2016).

18 ani şi 328 de zile - Portughezul Renato Sanches a devenit cel mai tânăr jucător care a evoluat vreodată într-o finală a Euro. El a depăşit recordul care era deţinut de Ronaldo din 2004, când căpitanul Portugaliei avea 19 ani şi 150 de zile.

21 - Cristiano Ronaldo şi-a mărit în Franţa totalul de meciuri jucate la turneele finale ale Euro la 21, un record.

27 - Portarul islandez Hannes Halldorsson a avut 27 de intervenţii reuşite, cele mai multe de la Euro-2016, media sa fiind de peste cinci intervenţii pe meci.

32,8 - Francezul Kingsley Coman a înregistrat cea mai mare viteză la turneul final, cu 32,8 kilometri pe oră. Al doilea a fost belgianul Yannick Carrasco, cu 32,3 km/h.

40 de ani şi 86 de zile - Gabor Kiraly (Ungaria) a devenit cel mai în vârstă jucător care a evoluat într-un meci de la turneele finale ale Euro.

41 - Succesul de duminică a fost primul al portughezilor în faţa Franţei după 41 de ani.

56 - Înfrângerea de pe Stade de France a fost prima pentru Franţa pe teren propriu la un turneu major după 56 de ani.

66,7 - Doar două treimi din penaltiurile acordate la Euro-2016 au fost transformate. Ronaldo, Sergio Ramos, Aleksandar Dragović şi Mesut Özil au ratat.

100 - Robert Lewandowski a înscris la doar 100 de secunde de la startul sfertului de finală Polonia - Portugalia, locul doi în topul celor mai rapide reuşite din istoria Campionatului European (după golul marcat de Dmitri Kirichenko la un meci Rusia - Grecia, în 2004 - 67 de secunde).

108 - În cele 51 de meciuri de la Euro s-au înscris 108 goluri, o medie de 2,12 pe meci şi de un gol la 44 de minute. La Euro-2012, media a fost de 2,45 goluri pe meci.

600 - Golul marcat de Nani în meciul cu Islanda, din faza grupelor, a fost al 600-lea de la turneele finale ale Euro.

2.427.303 – Numărul total de spectatori de la turneul din Franţa, o medie de 47.594 pe meci, cea mai mare după 1988.