Fotbalistul echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a egalat, sâmbătă, recordul de 40 de goluri marcate într-un sezon de Bundesliga, stabilit de Gerd Muller în 1971/1972.

Lewandowski a înscris din penalti, în minutul 26 al meciului din deplasare cu Freiburg, scor 2-2. Celelalte goluri au fost marcate de Gulde ’29 şi Gunter ’81 pentru gazde, respectiv Gnabry ’51.

Alte rezultate din etapa a XXXIII-a a campionatului Germaniei:

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Arminia Bielefeld – Hoffenheim 1-1

Au marcat: Voglsammer ’23 / Kramaric ‘5

Augsburg – Werder Bremen 2-0

Au marcat: Khedira ’58, Caligiuri ’90 (penalti)

În minutul 13, de la gazde a fost eliminat Vargas. În minutul 49, a fost eliminat şi Gross, de la Werder Bremen.

Bayer Leverkusen – Union Berlin 1-1

Au marcat: Wirtz ’26 / Pohjanpalo ‘73

Borussia Monchengladbach – VfB Stuttgart 1-2

Au marcat: Stindl ’45 / Endo ’72, Stenzel ‘77

Hertha Berlin – FC Koln 0-0

Schalke 04 – Eintracht Frankfurt 4-3

Au marcat: Huntelaar ’16, Idrizi ’53, Flick ’59, Hoppe ’64 / Silva ’29, N’Dicka ’51, Silva ‘72

Partidele Mainz – Borussia Dortmund şi Leipzig – Wolfsburg se vor disputa duminică.