Volei masculin: România, a doua victorie în Golden League, cu Finlanda, la turneul de la Karlovy Vary

Volei masculin: România, a doua victorie în Golden League, cu Finlanda, la turneul de la Karlovy Vary
FOTO: CEV

Naţionala de volei masculin a României a învins vineri, la Karlovy Vary, reprezentativa Finlandei, scor 3-2, în penultimul meci din Golden League, găzduit de Cehia.

Scorul pe seturi a fost 23-25, 21-25, 26-24, 26-24, 15-12.

La primul turneu din Golden League, la Baku, tricolorii au învins Azerbaidjan, cu 3-0 , iar apoi au pierdut cu Ucraina, cu 1-3. Tot eşecuri au înregistrat jucătorii antrenaţi de Sergiu Stancu şi la al doilea turneu, de la Râmnicu Vâlcea, 1-3 cu Croaţia şi 2-3 cu Portugalia.

În ultimul meci din această fază a competiţiei, Roomânia va juca, sâmbătă, cu reprezentativa Cehiei, gazda turneului.

Primele trei echipe, plus Croaţia, ţara organizatoare, se califică la Turneul Final care se va disputa în 15-16 iunie.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor