Echipa de volei feminin Volei Alba Blaj s-a calificat marţi, în deplasare, în semifinalele Cupei CEV, după ce a învins formaţia Volero Le Cannet şi în manşa retur din sferturile de finală ale competiţiei.

Volei Alba Blaj s-a impus cu scorul de 3-2, pe seturi 27-25, 25-16, 22-25, 17-25, 15-12.

În tur, echipa ardeleană a câştigat cu 3-0 şi obţine astfel calificarea în semifinale.

Meciul retur cu Volero Le Cannet a fost amânat din 2 în 15 februarie, din cauza cazurilor de Covid-19 din lotul Volei Alba Blaj.

În optimile de finală ale competiţiei, Volei Alba Blaj a eliminat formaţia elenă PAOK Salonic, cu 3-1 şi 3-0.

În semifinalele competiţiei, Volei Alba Blaj se va duela cu formaţia turcă Eczacibaşi Istanbul. În cealaltă semifinală se vor duela Mladost Zagreb şi Allianz MTV Stuttgart.

Volei Alba Blaj este angrenată în cea de-a opta campanie consecutivă în cupele europene, în care a jucat finale în fiecare competiţie: Liga Campionilor, Cupa CEV şi Challenge Cup.