Ultimul turneu de Grand Slam dintr-un sezon marcat de revendicările financiare ale unor jucători, US Open va oferi câştigătorilor probelor de simplu feminin şi masculin un premiu în bani în creştere semnificativă, care nu rezolvă însă problema împărţirii veniturilor din tenis.
Cu o valoare de 5 milioane de dolari (4,3 milioane de euro) în 2025, cecul promis câştigătorilor este cu mult superior celor încasate de câştigătorii Openului Australiei (aproximativ 2 milioane de euro), Roland-Garros (2,5 milioane de euro) sau Wimbledon (3,5 milioane de euro). Pe lângă suma uriaşă acordată câştigătorilor (în creştere cu 39% faţă de anul trecut), US Open a revendicat un efort financiar „deliberat şi concertat” pentru a creşte şi premiile jucătorilor eliminaţi la începutul turneului.
Francezul Alexandre Müller (locul 38 în clasamentul mondial) a descoperit totuşi cu „o mică surpriză” premiul în bani oferit la New York pentru 2025. „Câştigătorul primeşte cu aproape 40% mai mult, iar premiul pentru primul tur creşte cu 10%, ceea ce reprezintă o creştere considerabilă pentru câştigător în comparaţie cu primul tur”, a afirmat el, vineri, în cadrul unei conferinţe de presă.
Creşterea câştigurilor jucătorilor este „un pas în direcţia bună”, dar „mai este mult de îmbunătăţit”, a confirmat Novak Djokovici. „În ultimii ani, am subliniat că nu sunt mulţi jucători de tenis în lume care trăiesc din sportul lor. Acesta nu este un subiect care a fost suficient dezbătut”, a considerat fostul număr 1 mondial.
Pe de altă parte, Alexandre Müller nuanţează: „Alcaraz şi Sinner sunt cei care vând bilete şi ne aduc bani în lumea tenisului. Aşadar, mi se pare normal ca ei să fie mai bine recompensaţi decât noi”. De când membrii topului 20 feminin şi masculin au cerut în primăvară o mai bună distribuire a veniturilor din Grand Slam, organizatorii Roland-Garros, Wimbledon şi US Open au anunţat cu toţii o îmbunătăţire a premiilor, uneori cu strângere de inimă.
„Concentrarea exclusiv asupra premiilor celor patru (...) turnee de Grand Slam nu este principala provocare cu care se confruntă tenisul”, a declarat în iunie Debbie Jevans, preşedinta All England Club, organizatorul turneului de la Wimbledon. Directorul turneului, Jamie Baker, a afirmat la rândul său că, în ultimii zece-douăzeci de ani, premiile în bani de la Wimbledon au crescut mult mai rapid decât inflaţia.
WTA şi ATP, acuzate la jumătatea lunii martie de un sindicat al jucătorilor cofondat de Novak Djokovici de „exploatare financiară” a jucătorilor profesionişti, i-au răsfăţat şi ele financiar în ultimii ani.
Premiile acordate de turneele WTA participantelor vor atinge astfel suma „record” de 249 de milioane de dolari (214 milioane de euro) în 2025, faţă de 221 de milioane în 2024, s-a lăudat organizaţia marţi pe Twitter.
Aceste premii fabuloase sunt însă primite doar de o mică parte dintre jucătorii şi jucătoarele profesionişti. „Problema este că există jucători care se zbată, care vor să-şi plătească antrenori, dar care nu au nici măcar bani să participe la turnee. Asta este deranjant, având în vedere că ei sunt totuşi pe locul 200, 300, 400 în lume”,afirma la începutul lunii aprilie francezul Ugo Humbert (locul 20).
Preşedintele ATP, Andrea Gaudenzi, a asigurat că „una dintre priorităţile strategice” ale organizaţiei sale este „oferirea de mai mulţi bani unui număr mai mare de jucători”. „Am extins sistemul de pensii pentru jucători la 300 de persoane”, faţă de 165 anterior, iar „premiile s-au dublat faţă de 2022 în circuitul Challenger” (al doilea nivel al circuitului masculin, n.r.), s-a apărat el într-un interviu publicat de ATP pe site-ul său.
„Nu sunt sigură că lucrurile se schimbă dintr-o dată”, afirmă Diane Parry (locul 106). Cu atât mai mult cu cât jucătorii sunt şi angajatori şi deduc din premiile lor remuneraţia celor din anturajul lor, subliniază franceza, însoţită pe circuit de doi antrenori, un preparator fizic şi, uneori, un kinetoterapeut.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.