Echipa naţională de tineret a României a debutat cu victorie la Campionatul European, după ce a învins, marţi, la Serravale, cu scorul de 4-1 (2-1), selecţionata Croaţie. Două goluri ale României au venit după consultarea sistemului VAR

Au marcat: Puşcaş (11 – pen.), Hagi (14), Băluţă (66), Adrian Petre (90) / Vlasic (18)

În minutul 8, la o fază în careul croaţilor, Puşcaş a tras, iar mingea s-a dus în mâna lui Benkovic. Arbitrul a solicitat intervenţia VAR, iar apoi a acordat lovitură de la 11 metri, transformată tot de George Puşcaş.

În minutul 14, Ianis Hagi a împins mingea în poartă, după o fază la care a contribuit şi George Puşcaş.

Tudor Băluţă a dus scorul la 3-1 în minutul 66, după ce a intrat în careu şi l-a driblat pe Benkovic.

În minutul 90+1, Manea a centrat de pe dreapta, iar Adrian Petre a marcat, golul fiind validat după ce arbitrul a consultat sistemul VAR.

Pentru croaţi a punctat Vlasic în minutul 18.

Componenţa echipelor:

România: 1. Radu  – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man (22. Olaru 84), 10. Hagi, 19. Ivan (7. Coman, 73) - 9. Puşcaş (11. Petre, 88). Selecţioner: Mirel Rădoi

Croaţia: 12.Posavec – 2. Uremovic, 6. Benkovic, 5. Katic, 3. Sosa – 8. Vlasic, 4. Sunjic, 20. Moro (11. Ivanusec, 67)– 10. Halilovic (c) (18. Muric, 77), 9. Jakolis, 7. Brekalo (21. Bradaric, 14). Selecţioner: Nenad Gracan

Cartonaşe galbene: Man '32, Paşcanu '33, Cicâldău '87 / Jakolis '22

Meciul a fost arbitrat de scoţianul Bobby Madden, ajutat de asistenţii Frankie Connor şi David Roome, iar arbitri VAR au fost englezii Stuart Atwell şi Paul Tierney.

Al patrulea oficial a fost Georgi Kabakov (Bulgaria).

În al doilea meci al grupei, de la ora 22.00, se vor întâlni Franţa şi Anglia.

Următorul meci al României va avea loc vineri, de la ora 19.30, cu Anglia.

România a reuşit, în meciul cu naţionala Croaţiei, cel mai categoric scor după primele meciuri de la CE.