Echipa Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, în etapa a noua din Superligă. Sepsi a suferit prima înfrângere din acest sezon al Superligii.

Gazdele au deschis încă din secunda 50, când Lyes Houri i-a pasat în careu lui Jovan Markovic şi acesta a înscris. Francezul Houri a apărut şi la finalizare, în minutul 28, când a marcat pentru 2-0 cu un şut de la distanţă. Sepsi, care a fost dominată în prima repriză, a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 42, la golul lui Marius Ştefănescu, venit după o pasă a lui Safranko. În repriza secundă oltenii nu şi-au putut mări avantajul, oaspeţii nu au fost în stare să egaleze, chiar dacă gazdele au jucat în zece oameni din minutul 59, după eliminarea lui Badelj. Craiova s-a impus cu 2-1, a administrat prima înfrângere din campionat lui Sepsi şi a ajuns pe locul al doilea în Superligă, cu 17 puncte. Sepsi ocupă locul 6, având 12 puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Căpăţână 90), Screciu, Badelj, Bancu - Al. Creţu (A. Ivan 63), Mateiu – Danciu (Sala 90), Houri (Kurtic 63), Al. Mitriţă – J. Markovic (Raul Silva 61). ANTRENOR: Laurenţiu Reghecampf

SEPSI: Niczuly - Oteliţă, M. Bălaşa (Kecskes 46), Ninaj, D. Ciobotariu (I. Gheorghe 70) – J. Rodriguez (C. Matei 61), N. Păun (Debeljuh 70) – Aganovic (R. Varga 61), Alimi, M. Ştefănescu – Safranko. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Markovic 10, Vlădoiu 49, L. Popescu 90+1 / Ninaj 57, M. Ştefănescu 71, I. Gheorghe 83

Cartonaş roşu: Juraj Badelj (Universitatea Craiova) min. 59

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Doru Lucaciu - Cătălin Busi

Arbitri VAR: Andrei Chivulete - Marius Badea

Observator: Augustus Constantin