Echipa Sepsi OSK a învins vineri, pe teren propriu, scor 6-0, formaţia Poli Iaşi, în primul meci oficial al anului 2024, contând pentru etapa a 22-a din Superligă.

Sepsi a avut un start fulminant în noul sezon al Superligii. Covăsnenii au condus cu 3-0 la pauză pe Poli Iaşi, în primul meci al etapei cu numărul 21. Florin Ilie a deviat în propria poartă pentru deschiderea scorului, în minutul 20. În minutul 34 gazdele au primit penalti, după un henţ comis de Martac în propriul careu, iar Cosmin Matei a transformat în minutul 36, pentru 2-0. După alte şase minute, Nicolae Păun a stabilit scorul pauzei, 3-0 pentru Sepsi. Kallaku a înscris şi el în minutul 63, iar Marius Ştefănescu a făcut 5-0 în minutul 84. Ultimul gol al meciului s-a consemnat în minutul 88 şi a fost înscris de Mihai Bălaşa, din penalti. Sepsi s-a impus cu 6-0, cea mai categorică victorie a sezonului pentru echipa lui Storck, şi ocupă locul 5 în clasament, cu 33 de puncte. Poli Iaşi este pe locul 14, cu 23 de puncte.

SEPSI OSK: Niczuly - Oteliţă, D. Ciobotariu, Kecskes (M. Bălaşa 74), Fl. Ştefan - N. Păun, J. Rodriguez (I. Gheorghe 75) – M. Ştefănescu, C. Matei (Aganovic 62), R. Varga (Kallaku 62) – Debeljuh (Rondon 83). ANTRENOR: Bernd Storck

POLI IAŞI: Lung jr. – Martac (Todoroski 46), Fl. Ilie, M. Katanec, R. Ispas - Jatoba, Itu (Allanzinho 64), Marchioni, R. Ion (Bouhenna 46) – A. Gheorghiţă (Stefanovic 74), Harrison (S. Buş 81). ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaş galben: Oteliţă 4

Arbitri: Adrian Cojocaru - Marius Badea, Alexandru Vodă - Mihai Amorăriţei

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs - Andrei Moroiţă

Observator: Marcel Savaniu