Echipa Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate vineri, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Giuleştenii au deschis scorul în minutul 14, dintr-un penalti transformat de Dugandzic. FC Botoşani a replicat prin ocaziile lui Pinson şi Dican, iar în repriza secundă a reuşit să egaleze, prin Pinson, în minutul 51. În minutul 59 moldovenii au reuşit să treacă în avantaj, la golul lui Eduard Florescu. Rapid a egalat în minutul 82, când Dugandzic a reuşit dubla. În minutul 85 Alexandru Ioniţă a şutat pe lângă poartă din poziţie excelentă, iar Horaţiu Moldovan a scos şutul lui Camara, în minutul 90+1 şi partida s-a încheiat cu scorul de 2-2. Rapid are cinci puncte şi este pe locul 4, în timp ce FC Botoşani are două puncte şi ocupă poziţia a 12-a.

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun – Oaidă (Emmers 87), Al. Albu (Kait 73) – Funsho Bamgboye (Al. Ioniţă 63), Cîrjan (Pănoiu 63), Papeau (Costache 63) – Dugandzic. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FC BOTOŞANI: Ducan – Mutombo Kupa, Şeroni, Junior Pius - Cărăuşu (G. David 46), Olinga (Sekou Camara 46), V. Dican, E. Florescu, Cioiu - M. Roman I (Dragu 90+1), Pinson (Drole 78). ANTRENOR: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Pănoiu 90+4 / V. Dican 30, Ducan 87

Arbitri: Andrei Antonie – Vasile Marinescu, Andrei Constantinescu - Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu - Cristina Mariana Trandafir

Observator: Eduard Dumitrescu