Echipa bucureşteană Rapid a învins duminică seara, în deplasare, scor 3-0, formaţia U Cluj, într-un meci din etapa a doua a Superligii.

În prima repriză de la Mediaş, partida a fost una echilibrată. Rapid a avut cea mai mare ocazie de gol în minutul 40, când Funsho Bamgboye a primit de la Dugandzic, dar a trimis direct în braţele lui Gorcea. Giuleşteni au deschis totuşi scorul, în minutul 45, prin Dugandzic, şut deviat de la marginea careului.

Repriză secundă a început cu marea ocazie a lui Cîrjan. Acesta a primit de la Funsho Bamgboye, a intrat în careu şi a încercat să îl dribleze pe Gorcea, care i-a suflat balonul.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

În minutul 62 Vătăjelu a trimis în propria poartă un balon centrat de pe stânga şi bucureştenii conduceau cu 2-0. Chipciu a trimis în bară, în minutul 68, dar golul a venit tot în poarta gazdelor. Papeau a înscris în minutul 72 stabilind scorul final.

U CLUJ: Gorcea – R. Dimitrov, Miron, B. Mitrea, Vătăjelu (Calcan 66) – Bic (I. Filip 66), Bordeianu - Chipciu, Nistor, I. Stoica (Hofman 88) – Popadiuc (D. Popa 46). ANTRENOR: Anton Petrea

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, I. Cristea (P. Iacob 80), Braun – Oaidă (Costache 83), Al. Albu, Papeau (Kait 83) – Funsho Bamgboye (Emmers 90), Dugandzic, Cîrjan (Pănoiu 90). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Bic 26, Nistor 27, Vătăjelu 37 / Papeau 25

Arbitri: Iulian Călin - Ferencz Tunyogi, Valentin Dumitru - Cătălin Buşi

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Robert Avram

Observator: Zoltan Szekely