Formaţia Hermannstadt a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Botoşani, în primul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii, în care a jucat peste 65 de minute în inferioritate numerică şi a egalat pe final.

În minutul 24, de la gazde a fost eliminat Murgia pentru o intrare dură la un adversar.

Oaspeţii au deschis scorul prin Mailat ’61. Pentru gazde a egalat pe final Neguţ (90+2).

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Bejan, Găman, Opruţ – Balaure (Neguţ ’68), Murgia, Mino Sota (Fonseca ’84), Ianis Stoica (D. Iancu ’68) – Paraschiv, G. Iancu (Biceanu ’68). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

FC Botoşani: Ducan – Benzar (Filip ’71), Sadiku, Miron, Ţigănaşu – Dican, Petro, Florescu (Mailat ’46) – Mitrov (Gligor ‘90+3), Ferreira (Kaprof ’46), E. Lopez (Margiotta ’74). Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonaşe galbene: Mino ’38 / Ferreira ’32, Sadiku ‘45+3, Kaprof ‘87

Cartonaş roşu: Murgia ‘24

Arbitri: Sebastian Colţescu - Ferencz Tunyogi, Andrei Constantinescu – Mihai Motan

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs, Raul Constantin Ghiciulescu

Observator: Marcel Savaniu