Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii.

La Craiova, într-un meci echilibrat, în care clujenii au dominat lupta la centrul terenului, oaspeţii au deschis scorul în minutul 71, prin Bîrligea, jucător intrat pe teren cu trei minute mai înainte. Până la final elevii lui Gâlcă nu au reuşit să egaleze, iar clujenii au plecat cu trei puncte din Bănie, învingând la limită, scor 1-0.

CFR a egalat-o la puncte pe Craiova, în clasamentul play-off-ului. Ambele  echipe au câtre 34 de puncte, Craiova fiind pe locul 3, iar CFR pe 4.

CSU CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Pyry 73), Zajkov, Badelj, Bancu – Al. Creţu, Mekvabishvili (Cîmpanu 73) - Baiaram, Houri (Ndong 82), A. Ivan – J. Markovic (Căpăţână 70). ANTRENOR: Constantin Gâlcă

CFR Cluj: R. Sava - Camora, Kresic, Boben, Mogoş - Muhar, K. Keita, Tachtsidis (Avounou 79) – Deac (C. Manea 89), P. Michael (Bîrligea 68), Otele. ANTRENOR: Francisc Dican

Cartonaşe galbene: Căpăţână 80 / Deac 42, Muhar 54, C. Manea 90+4

Arbitri:  Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Marius Marica - Ovidiu Robu

Arbitri VAR: George Vidican - Ciprian Danşa

Observator: Adrian Comănescu