Echipa CS Universitatea Craiova a învins, duminică, în deplasare, forrnaţia Petrolul Ploieşti, scor 1-0, într-un meci din etapa a 29-a din Superligă.

În minutul 37, Jair Tavares a executat o lovitură liberă, trimiţând balonul în careul craiovenilor, iar Meijers a înscris, dar, după aproape şase minute de aşteptare, golul a fost anulat de arbitrul Horia Mladinovici după consultarea VAR, din cauza unui ofsaid. În minutul 45+3 a fost rândul craiovenilor să îmscrie, prin Andrei Ivan, iar golul a fost validat după consultarea VAR.

Craiova s-a impus cu 1-0, reuşind prima victorie în deplasare din acest an. Oltenii sunt pe locul 5, cu 51 de puncte, în timp ce Petrolul este pe locul 9, cu 33 de puncte.

PETROLUL PLOIEŞTI: Vâlceanu – Doua, Papp, Meijers, Mathaus – Dumitriu (Budescu 64), Seto, Jair Tavares, Ţicu - Irobiso, Grozav (M. Bratu 80). ANTRENOR: Florin Pârvu

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Badelj (Raul Silva 15), Ndong (Vlădoiu 46) - Işfan, Mateiu, Screciu, A. Ivan (Baiaram 61) – Markovic (Găman 80), Koljic (Rivaldinho 61). ANTRENOR: Eugen Neagoe