Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate vineri, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia FC Voluntari, în etapa a 18-a din Superligă. Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat.

Portarul gazdelor, Jesus Fernandez, a scos în minutul 27 lovitura de cap trimisă de Grozav, din careu, iar în replică, la poarta ploieştenilor, Zima a avut o intervenţie excelentă la lovitura liberă executată de Dor Andrei, sub transversală, în minutul 30. Goalkeeperul oaspeţilor a avut o intervenţie salutară şi la lovitura de cap a lui Armaş, din minutul 46. Ilfovenii au mai ratat o ocazie în minutul 62, când Raţă nu a putu lovi mingea aşa cum şi-ar fi dorit şi a trimis pe lângă poartă. Ploieştenii au rămas în zece oameni după elminarea lui Ismael Diomande, care l-a lovit la gleznă pe Dumiter, în minutul 75. Jucătorul celor de la Voluntari a fost scos de pe teren cu targa. În minutul 80 Zima a respins de două ori în aceeaşi fază, prima oară la Carnat, iar a doua oară la Armaş. Două minute mai târziu Nemec a trimis, incredibil, pe lângă bară, din careul mic. Gazdele au rămas şi ele în zece, din minutul 89, după eliminarea lui Matricardi, dar până la final nu s-a înscris şi scorul a fost egal, 0-0.

În clasament, Petrolul Ploieşti este pe locul 5, cu 29 de puncte, iar FC Voluntari are 21 de puncte şi ocupă poziţia a 9-a.

FC VOLUNTARI: J. Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaş – Boboc (Aliji 38), Raţă, Crepulja, D. Andrei (A. Niţă 90+4), Carnat – R. Popescu (Nemec 46), Dumiter (D. Florea 81). ANTRENOR: Ilie Poenaru

PETROLUL: Zima – Doua, Papp, Meijers, Huja (Seto 79), Ţicu – Jair, Jefferson, I. Diomande – Al. Musi (I. Răducan 73), Grozav (Omrani 73). ANTRENOR: Florin Pîrvu

Cartonaşe gabene: Matricardi 51, Crepulja 84, D. Andrei 85 / Grozav 36, Papp 58, Al. Musi 67, Ţicu 84, Doua 85, I. Răducan 90+4

Cartonaş roşu: Ismael Diomande (Petrolul Ploieşti) min. 75, Patricio Matricardi (FC Voluntari) min. 89

Arbitri: George Cătălin Găman – Andrei Constantinescu, Florian Alexandru Vişan – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Florin Andrei  - Cristina Mariana Trandafir

Observator: Alexandru Deaconu