Echipa FC Hermannstadt a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FC Voluntari, într-un meci din etapa a noua a Superligii. Echipa oaspete a evoluat în nouă jucători pe final, având doi eliminaţi.

Ilfovenii au început bine meciul şi după bara lui Nemec din minutul 26, Sigurjonsson a înscris cu capul în minutul 27. Sibienii au intrat însă mai bine în repriza secundă şi Dragoş Iancu a egalat (min. 51). După numai şase minute Daniel Paraschiv a transformat un penalti şi oaspeţii au căzut. Au urmat eliminările lui Matricardi şi Armaş, ultimul pentru un fault dur, iar Petrescu a stabilit scorul final, 3-1 poentru Hermannstadt.

Sibienii sunt pe locul 7, cu 12 puncte, iar FC Voluntari e pe 10, cu 10 puncte.

HERMANNSTADT: Căbuz - Butean, Găman, Ionuţ Stoica, A. Oroian - S. Balaure (I. Petrescu 78), Biceanu, Baba Alhassan (Murgia 78), Jipa (D. Iancu 46) - G. Iancu (Neguţ 66), D. Paraschiv (Fonseca 88). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FC VOLUNTARI: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaş, Boboc – Sigurjonsson (Cocian 76), Raţă - D. Florea (Carnat 81), M. Răduţ (Dumiter 76), D. Andrei – Nemec (I. Andres 86). ANTRENOR: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: Baba Alhassan 21, S. Balaure 49 / Matricardi 23, Sigurjonsson 43, Vâlceanu 56, Dumiter 90+3

Cartonaşe roşii: Matricardi (FC Voluntari) min. 77; Igor Armaş (FC Voluntari) min. 83

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Ciprian Danşa, Adrian Popescu - Cătălin Popa

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs - Romică Bîrdeş

Observator: Marcel Savaniu