Echipa Rapid Bucureşti a învins miercuri, în deplasare, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii. Golul victoriei a fost marcat de fundaşul Dragoş Grigore, din foarfecă, în minutul 90+4.

Gazdele au controlat prima repriză şi au avut ocazii, iar în minutul 18 au avut un gol anulat, la Mihai Roman II, pentru un ofsaid. Scorul a fost deschis însă de către Rapid, în minutul 42, prin Pănoiu. FC Botoşani a atacat şi în repriza secundă, dar Horaţiu Moldovan, portarul bucureştenilor, a avut câteva intervenţii extraordinare. Golul egalizator a venit în minutul 90, când Sekou Camara a înscris după o pasă a lui Dican, însă oaspeţii au obţinut victoria după o foarfecă spectaculoasă a lui Dragoş Grigore, în minutul 90+3, din pasa lui Papeau. Rapid a revenit pe locul al treilea, cu 52 de puncte, dar FCSB are un meci mai puţin disputat.

FC BOTOŞANI: Pap – Mboko (M. Roman I 73), Mutombo, Cioiu, Ţigănaşu – A. Ivanov, Zabou (E. Florescu 74), Dican – Dragu (Pinson 59), M. Roman II (Sekou Camara 59), Mailat. ANTRENOR: Flavius Stoican

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Junior Morais - Emmers, Al. Albu, Al. Ioniţă II (Papeau 46) – Pănoiu (Sefer 70), Dugandzic (Luckassen 90+4), Costache (D. Grigore 82). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Ţigănaşu 73, Pinson 83/ Junior Morais 45+1, Dugandzic 50

Arbitri: Sorin Costreie - Ovidiu Artene, Valentin Avram – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei

Observator: Teodora Albon