FC Botoşani a învins, luni, pe Chindia Târgovişte, scor 3-2 (3-1), într-un meci contând pentru etapa 1 din Superligă. A fost meciul de debut pentru Mihai Teja pe banca tehnica a moldovenilor

FC Botoşani a deschis scorul prin Mailat, din penalti, în minutul 3, iar Chindia a egalat zece minute mai târziu, prin Andrei Şerban, din pasa lui Neguţ.

FC Botoşani a trecut din nou în avantaj în minutul 29, prin Eduard Florescu, iar în minutul 31, moldovenii au înscris al treilea lor gol, Mailat reuşind dubla.

Chindia a replicat imediat după pauză, în minutul 48, când Mihaiu a redus din diferenţă cu un voleu din careu.

În minutul 62 Chindia a rămas în zece după eliminarea lui Căpuşă pentru un faul la Mateus, jucătorul târgoviştean primind direct cartonaşul roşu.

Şase minute mai tîrziu Mateus a echilibrat balanţa – a primit al doilea galben şi a fost eliminat.

Până la final nu s-a mai înscris şi meciul s-a încheiat cu victoria echipei FC Botoşani, scor 3-2 în faţa formaţiei Chindia Târgovişte.

FC Botoşani: Ed. Pap – Patache (Sno 80’), Dican, Şeroni, Ţigănaşu - Ed. Florescu (Tisdell 76’), Perianu, Târcoveanu (Elad Shahaf 57’) – Mailat (Dragu 80’), Camara (Grubac 76’), Mateus. Antrenor: Mihai Teja

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, Dumitraşcu – Dulca (Passaglia 67’), Vorobjovas – A. Şerban (Ad. Ioniţă 67’), Chamed (C. Dinu 67’), Popadiuc (Mihaiu 46’) - Neguţ (Cherchez 86’). Antrenor: Adrian Mihalcea

FCSB – U Cluj 1-1

Ultimul meci al etapei I din Superligă se dispută luni seara, de la ora 21:30, Petrolul – FC Voluntari