Echipa campioană Farul Constanţa a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a 11-a.

La Ovidiu, arbitrul Radu Petrescu a acordat penalti încă din minutul 4, după ce Ninaj a comis henţ în careu, iar Larie a transformat, în minutul 6, deschizând scorul pentru Farul. Oaspeţii au egalat în minutul 45+2, prin Marius Ştefănescu, autorul unui gol superb.

În minutul 55 Kiki i-a oferit pasa decisivă lui Budescu şi acesta a înscris pentru 2-1.

Farul a adunat 15 puncte şi ocupă locul 5, iar Sepsi are 12 puncte şi se află pe poziţia a 9-a.

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, Artean, Kiki (K. Boli 68) – T. Băluţă, D. Nedelcu (M. Popescu 37), Grameni (Vînă 77)– Mazilu (Grigoryan 77), L. Munteanu (Rivaldinho 77), Budescu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

SEPSI: Niczuly - Oroian, M. Bălaşa, Ninaj (Kecskes 79), Fl. Ştefan – I. Gheorghe, Alimi (Rondon 79), C. Matei (Aganovic 62) – M. Ştefănescu, Safranko (R. Varga 62), Damaşcan (Debeljuh 62). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Artean 39, M. Popescu 63 / Ninaj 5, Kecskes 84, Fl. Ştefan 89

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Adrian Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu - Robert Avram

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru - Cosmin Vatamanu

Observator: Corneliu Fecioru