Echipa Farul Constanţa a încheiat duminică la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a 15-a a Superligii.

Farul a avut un gol al lui Artean, anulat correct, pentru ofsaid, în minutul 26. Primul gol al meciului a fost reuşit de Artean, în minutul 61, care a înscris cu o lovitură de cap, din pasa lui Budescu. Oaspeţii au egalat în minutul 89, prin Victor Dican. FC Botoşani a reuşit primul punct după o serie de şase înfrângeri consecutive în toate competiţiile. Campioana este pe locul şase în campionat, cu 21 de puncte, în timp ce FC Botoşani rămâne ultima clasată, cu doar 7 puncte.

FARUL: Aioani – Artean, Larie, K. Boli – M. Popescu Borgnino (Rivaldinho 65), Artean, Grameni (D. Sîrbu 65), Dussaut (Diogo Queiros 84) – Mazilu (L. Banu 65), L. Munteanu, Budescu (Gustavo Marins 84). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar (Adams Friday 73) Mutombo (Şeroni 73), Junior Pius, A. Dragu – Ed. Florescu, Dican, Petro (Cioiu 83) – Mouaddib (Olinga 72), Ilic, Cărăuşu (G. David 60). ANTRENOR: Andrei Patache

Cartonaşe galbene: / Petro 63, Mutombo 63, Junior Pius 74, Cioiu 90+2, Ducan 90+5

Arbitri: Iuliana Elena Demetrescu - Badea Marius, Ţepuşă Mihaela

Arbitri VAR: Trandafir Cristina Mariana -  Vornicu Adrian