Echipa Farul Constanţa a dispus vineri seara, în deplasare, scor 2-0, de formaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci din etapa a zecea a Superligii. Oaspeţii au jucat o jumătate de oră în inferioritate numerică.

După un start animat, cu ocazii de o parte şi de alta (Mazilu – min. 4 şi Ghezali – min. 15), constănţenii au avut iniţiativa în prima repriză a meciului de pe stadionul Arcul de Triumf, şi Budescu a deschis scorul în minutul 33, şutând la colţul lung, din careu. În partea a doua, Farul a făcut pasul înapoi şi gazdele au reuşit să preia controlul partidei. Constănţenii au rămas în zece după eliminarea lui David Kiki, însă Dinamo nu a putut să egaleze, ba mai mult, Mazilu i-a pasat lui Vână în careu, în minutul 90 şi acesta s-a desprins de Neluţ Roşu învingându-l pe Golubovic pentru 2-0 şi Farul obţine prima victorie după două înfrângeri consecutive în Superligă.

Echipa lui Hagi este pe locul 9 în campionat, cu 12 puncte, iar Dinamo ocupă locul 13 cu 8 puncte.

DINAMO: Golubovic – Lucas Araujo, Bena, Homawoo (Patriche 23) - De Moura, Cr. Costin, Larrucea (Gregorio 46), N. Roşu, Amzăr – Ghezali (C. Ţîră 77), D. Politic (A. Bani 72). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

FARUL: Aioani – D. Sîrbu (Gustavo Marins 71), Larie Artean, Kiki - T. Băluţă, Nedelcu, Grameni (Dussaut 59) - Ad. Mazilu, L. Munteanu (Vână 72), Budescu (M. Popescu 64). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Ovidiu Burcă 35, Amzăr 55, Bena 60, Patriche 82, A. Bani 84 / Larie 40, Kiki 43, Artean 69, M. Popescu 83

Cartonaş roşu: David Kiki (Farul) min. 63

Arbitr: Szabolcs Kovacs - Andrei Constantinescu, Stelian Slabu - Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Mihăiţă Necula

Observator: Aron Huzu