Echipa Dinamo Bucureşti a pierdut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-2, cu formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a 23-a din Superligă.

Cu suporterii aflaţi pe stadionul din Giuleşti, nu pe Arena Naţională, rapidiştii au căutat victoria în meciul cu Dinamo, dar atacanţii alb-vişinii i-au dat emoţii lui Cristiano Bergodi. Gazdele au fost mai periculoase în prima parte, ratând prin Politic şi Homawoo. Pe finalul primei reprize Papeau a deschis scorul, în minutul 44, însă Dinamo a egalat după numai două minute, prin Hakim Abdallah. Rapid a cerut penalti în minutul 47, la căderea lui Rrahmani în careu, apoi Politic a trimis în bara transversală, în minutul 56, însă Burmaz a reuşit să înscrie în minutul 90 golul victoriei rapidiste, după ce în etapa trecută tot el marcase golul decisiv în prelungirile meciului cu FCU Craiova.

Rapid s-a impus cu 2-1, fără să strălucească, în timp ce Dinamo a făcut unul din cele mai bune meciuri ale sale.

În clasament Rapid are 39 de puncte şi a trecut pe locul secund în campionat. Dinamo a rămas cu 16 puncte, pe penultimul loc al Superligii, al 15-lea.

DINAMO: Golubovic - Lucas, Velkovski, Homawoo - De Moura (C. Costin 73), Ilic (Gnahore 67), Pavicic (Dani Iglesias 78), Amzăr – Hakim Abdallah, Goncalo Gregorio (P. Neagu 67), Politic (Milanov 78). ANTRENOR: Zeljko Kopic

RAPID: Aioani - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Braun (Burmaz 54) – Hasani (Funsho Bambgboye 63), Al. Albu, Djokovic (Oaidă 63) - Papeau, Rrahmani (K. Soni 87), El Sawy (Borza 54). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Homawoo 80 / Djokovic 24, Papeau 86, P. Iacob 90+5, Aioani 90+5)

Arbitri: George Cătălin Găman - Sebastian Eugen Gheorghe, Andrei Constantinescu - Andrei Antonie

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Ciprian Florin

Observator: Cristina Babadac