Echipa CS Mioveni, ultima clasată în Superligă, a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Petrolul Ploieşti, scor 1-0, în etapa a 22-a din Superligă. A fost prima victorie a echipei CS Mioveni după patru luni şi jumătate.

Bogdan Rusu a deschis scorul la Mioveni, în minutul 10, trimiţând în plasă cu un şut puternic o minge deviată. În continuare, ambele echipe au atacat pentru a înscrie, dar

Arbitrul Rareş Vidican i-a acordat doar cartonaş galben lui Budescu (Petrolul), după o intrare violentă la Sno. Oaspeţii au cerut un penalti în minutul 80, la o cădere în careu a lui Moldoveanu după un contact cu Burnea, dar, după consultarea VAR, arbitrul a decis să nu acorde lovitură de pedeapsă pentru Petrolul.

Mioveni a obţinut prima victorie pe teren propriu din această ediţie de campionat, dar este, în continuare, ultima clasată, cu 12 puncte. Petrolul se află pe locul 7, cu 30 de puncte.

CS MIOVENI: Greab – Sno (Rădescu 68), Garutti, Scarlatache, Burnea (Şerbănică 88) – Carnat (I. Balaur 88), Panait, Lixandru - Antal, B. Rusu (Buziuc 88), Benchaib (Diallo 76). ANTRENOR: Nicolae Dică

PETROLUL: Leitner - Meijers, Mathaus, Achim (Irobiso 46) - Doua, Seto (Dumitriu 71), Purtic (R. Moldoveanu 60), Velisar – M. Bratu (Tucaliuc 60), Budescu, Grozav. ANTRENOR: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Panait 72, Dică (antrenor) 90+8  / Velisar 29, Seto 34, Budescu 41, Doua 79

Arbitri: Vidican Rareş George - Popescu Adrian, Slabu Stelian – Dumitrache Bogdan

Arbitri VAR: Andrei Florin - Demetrescu Iuliana Elena

Observator: Irina Mîrţ