Echipa CFR Cluj a terminat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Universitatea Craiova, într-un meci contând pentru etapa a treia din Superligă.

Craiovenii au deschis scorul la Cluj, Alexandru Creţu, în minutul 10, după o pasă a lui Alexandru Mitriţă. Gazdele au echilibrat partida, după startul dominat de olteni, şi au marcat golul egalizator în minutul 39. Yeboah a marcat, din pasa lui Tachtsidis. Pe finalul reprizei, în minutul 43, Andrei Ivan a scăpat singur cu portarul Răzvan Sava, dar a şutat prea devreme şi a trimis pe lângă poartă.

După reluare, Nicuşor Bancu a scos de pe linia porţii de două ori în aceeaşi fază, la loviturile de cap ale lui Kresic şi Yeboah. Raul Silva a trimis şi el cu capul, în minutul 57, dar Răzvan Sava a respins. Jefte Betancor a ratat şi el în minutul 75 şi partida s-a încheiat la egalitate, 1-1. CFR Cluj este pe locul secund, cu 7 puncte, iar Universitatea Craiova, cu 5 puncte, ocupă locul 6.

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Kresic, Morgan – C. Manea (cpt.), Muhar, Tachtsidis (Ricky Hans 62), Avounou (Cvek 62), E. Krasniqi (Otele 74) – E. Yeboah (Jefte betancor 74), Bîrligea (Deac 78). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

CSU CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Ndong 74), Zajkov, Raul Silva, Bancu (cpt.) - Al. Creţu, Screciu (Cîmpanu 82) - Işfan (Markovic 57), Danciu, Al. Mitriţă – A. Ivan (Mateiu 82). ANTRENOR: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: E. Yeboah 29, Morgan 55 / Vlădoiu 7

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Adrian Ghinguleac, Ferencz Tunyogi - Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Andrei Florin Chivulete - George Florin Neacşu

Observator: Ioan Onicaş