Stadioanele se închid pentru spectatori, în Belgia

Stadioanele se închid pentru spectatori, în Belgia

Autorităţile belgiene au decis ca toate activităţile sportive să se desfăşoare cu porţile închise, începând din week-end-ul care urmează, informează lequipe.fr.

După Germania, Belgia este a doua ţară care recurge la această măsură, valabilă cel puţin până la mijlocul lunii ianuarie, cu scopul de a opri propagarea virusului în valul al cincilea al pandemiei.

Etapa a XXI-a a campionatului belgian de fotbal este programată duminică şi luni.

Marţi, cancelarul Olaf Scholz a anunţat că întrecerile sportive din Germania se vor desfăşura fără spectatori începând de la 28 decembrie.

"Pentru a frâna propagarea virusului, marile manifestaţii interegionale nu mai pot fi organizate cu public, iar acest lucru vizează în mod special meciurile de fotbal", a declarat cancelarul.

Meciurile din prima ligă germană se vor relua la 7 ianuarie, după pauza de iarnă.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră