Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat, sâmbătă, în a XXX-a a finală a carierei, după ce a învins-o, cu 4-6, 6-1, 6-4, pe rusoaica Maria Şarapova, locul 40 WTA, în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma. Halep va juca a doua finală consecutivă la Foro Italico şi a treia în acest an. Ea a declarat că meciul cu rusoaica a fost poate cel mai bun al său pe zgură. La rândul său, Maria Şarapova a spus că de fiecare dacă confruntările cu românca sunt solicitante fizic.

UPDATE - Halep: A fost poate cel mai bun meci al meu pe zgură. La final eram foarte fericită şi m-am bucurat cum am simţit

Liderul WTA Simona Halep a declarat, sâmbătă seară, după ce a eliminat-o pe Maria Şarapova în semifinale la Roma, că meciul cu rusoaica a fost poate cel mai bun al său pe zgură. Ea a explicat şi manifestarea de bucurie de la final, spunând că era fericită şi a reacţionat cum a simţit.

“La final eram fericită că am jucat atât de bine şi am câştigat meciul. Este de fiecare dată dificil împotriva ei, astfel că eram foarte fericită şi m-am bucurat cum am simţit. Am încercat să fiu agresivă tot meciul. Cred că poate a fost cel mai bun meci al meu pe zgură şi sunt foarte fericită că deşi Maria a jucat la cel mai bun nivel, eu am câştigat meciul”, a spus Halep.

În ceea ce priveşte finala cu Elina Svitolina, Simona Halep consideră că va fi un meci frumos. “Este frumos că suntem din nou în finală, noi două. Va fi un meci frumos, dar sper să nu mă accidentez din nou. Este o adversară dificilă şi o jucătoare mare. Trebuie să mă concentrez şi să joc la nivel maxim”, a afirmat ea.

UPDATE - Şarapova: Am luptat bine. De fiecare dată meciurile cu Simona sunt solicitante fizic

Jucătoarea rusă Maria Şarapova a declarat, sâmbătă seară, după ce a fost eliminată de Simona Halep în semifinale la Roma, că de fiecare dacă confruntările cu românca sunt solicitante fizic şi că este de părere că a luptat bine.

“Am simţit că loveam bine mingea în primul set, dar nu am servit bine pe tot parcursul meciului. Evident că orele de joc diferă la fiecare dintre noi, dar când intri pe teren nu contează. Trebuie să joci meciul. Cred că am luptat bine. De fiecare dată meciurile cu Simona sunt solicitante fizic, iar eu am făcut faţă din acest punct de vedere. Există multe lucruri pozitive cu care rămân după o astfel de săptămână”, a spus Şarapova, potrivit wtatennis.com.

Simona Halep, calificată în a XXX-a finală a carierei, după victoria cu Maria Şarapova, la Roma

Simona Halep a început acest meci cu avantaj important din punct de vedere fizic, Şarapova stând aproape zece ore pe teren la Roma, faţă de ceva mai mult de două ore românca. Şi Halep a obţinut o importantă victorie, a doua în faţa rivalei din Rusia, o expertă pe zgură, aflată într-o creştere evidentă de formă.

Evoluţie clasică pentru cele două jucătoare în a noua lor întâlnire, pe centralul de la Foro Italico. Şarapova a evoluat agresiv, a etalat acelaşi amalgam de lovituri puternice, pigmentate cu "scurte", unele mingi fiind imparabile şi numeroase greşeli neforţate. Halep a căutat să fie atentă în defensivă, să acopere cât mai bine terenul, aşteptând, poate prea mult la început, să se "hrănească" din erorile adversarei.

Simona Halep nu a putut să profite în prima parte a jocului de serviciul destul de slab al Mariei Şarapova, pentru că şi ea a servit rău. Jucătoarea rusă a comis multe duble greşeli, dar a penalizat perfect servicul slab al Simonei Halep, în special pe cel de-al doilea.

Liderul WTA a jucat altceva în setul al doilea şi în decisiv, după o intervenţie a lui Darren Cahill, care i-a cerut să abordeze cu aceeaşi atitudine ghemurile în care serveşte. Mai decisă, mai agresivă, mai hotărâtă să puncteze ea şi să nu mai aştepte greşeala de dincolo de fileu, Halep a dominat clar setul al doilea, apoi a controlat jocul în decisiv.

Într-un prim set dominat de serii break/rebreak, Şarapova a servit o dată bine, la 3-3, iar acel ghem a făcut diferenţa, pentru 6-4, în 47 de minute. Anterior, Halep a avut 40-15, pe propriul serviciu, la 3-2, apoi a mai ratat o minge de 4-2, înainte ca rusoaica să egaleze.

După intervenţia antrenorului ei, Halep a început şi setul secund cu break şi şi-a fructificat pentru prima dată serviciul în acest meci. La 2-0, Şarapova a câştigat singurul ei ghem în acest set, pe propriul serviciu, astfel că românca s-a impus cu 6-1, după alte 36 de minute.

Decisivul a fost din nou plin de break-uri. Şarapova l-a obţinut pe primul, în ghemul I, dar Halep a făcut rebreak. Sportiva din Constanţa s-a distanţat la 3-1, după un alt break, însă nu şi-a mai fuctificat serviciul decât la 4-4. Cu un ultim break la 5-4, Halep a pus capăt meciului după două ore şi 24 de minute.

În ultimul act, Halep o va întâlni, duminică, de la ora 14.00, pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 4 WTA, deţinătoarea trofeului. Va fi reeditarea finalei de anul trecut, când Svitolina s-a impus cu 4-6, 7-5, 6-1. De altfel, ucraineanca este în avantaj în întâlnirile directe, scor 3-2, câştigând şi ultima partidă, cu scorul 6-3, 6-1, în gupele Turneului Campioanelor de anul trecut.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 253.425 de euro şi cu 585 de puncte WTA. Învingătoarea va primi 507.100 de euro şi 900 de puncte WTA.

Simona Halep, în vârstă de 26 de ani şi 1,68 de metri înălţime, va disputa a XXX-a finală din carieră, a doua din acest an.

Titluri WTA de simplu: 16 - Shenzhen (WTA), în 2018, Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA) Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013;

Finale WTA de simplu: 13 - Australian Open (Grand Slam) - în 2018, Beijing (Premier Mandatory) Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5), în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5), în 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.