Formaţia Empoli, cu Răzvan Marin integralist, s-a salvat de la retrogradare, duminică, învingând în ultima etapă AS Roma, scor 2-1, printr-un gol marcat în minutul 90+3.

Empoli a deschis scorul în minutul 13 (Cancellieri) şi a fost egalată în minutul 45+1 (Aouar), însă pe final, în minutul 90+3, a înscris golul care i-a adus victoria, prin Niang.

Victoria a făcut ca Empoli să încheie sezonul pe locul 17, cu 36 de puncte, cu unul mai mult decât Frosinone, care retrogradează. Au retrogradat şi Sassuolo şi Salernitana, locurile 19 şi 20.

13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Depozitarul Central, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast, Evergent Investment
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Imobiliare.ro, Nordis, Meta Estate, Genesis Property

Verona – Inter 2-2.

Titlul a fost câştigat de Inter Milano. Alături de Inter, vor juca în Liga Campionilor şi echipele de pe locurile 2-5: ac Milan, Juventus, Atalanta şi Bologna.

AS Rom şi Lazio, locurile 6 şi 7, vor evolua în Liga Europa, iar Fiorentina, locul 8, va juca în play-off-ul Conference League.

Campioana din sezonul trecut, Napoli, a terminat pe locul 10, astfel că nu prinde cupele europene.