Echipa naţională U20 a României a fost învinsă marţi, în deplasare, de echipa naţională U20 a Portugaliei, scor 1-2, în cadrul turneului U20 Elite League.

Meciul s-a disputat la Santarem, în Portugalia, şi a fost cel de-al doilea jucat de tricolorii U20 în turneul U20 Elite League, competiţie la care România participă pentru al treilea sezon consecutiv.

Elevii lui Costin Curelea au deschis scorul, încă din primul minut, prin Ştefan Duţu, iar gazdele s-au impus pe finalul partidei. Mai întâi a egalat Herculano Nabian, în minutul 86, iar Nuno Felix a înscris golul victoriei lusitane în minutul 90+8.

ROMÂNIA U20: R. Popa – Strata, Duţu, Rimovecz, Pîrvulescu – S. Szilagyi (Dănuleasă 90+2), Ciuciulete (Boţogan 73), C. Mihai – Musi (D. Andrei 60), Trică (Cojocaru 60), Bodişteanu (Sfaiţ 60). SELECŢIONER: Costin Curelea