Reprezentativa României a învins, marţi seară, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Suediei, calificată la Cupa Mondială, într-un meci amical disputat la Craiova.

Golul a fost marcat de Dorin Rotariu, în minutul 57, cu un şut din careu, la colţul lung.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

12 iunie - Maratonul Energiei
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Infinity Capital Investments, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield

România: 12. Tătăruşanu - 15. Manea, 22. Săpunaru, 21. Grigore (5. Nedelcearu '82), 3. Toşca - 8. Pintilii, 18. Marin (6. Anton '70) - 28. Mitriţă (9. Rotariu '54), 23. Stanciu (26. Man '87), 7. Chipciu (10. Grozav '61) - 19. Ţucudean (13. Keşeru '63). Selecţioner: Cosmin Contra

Suedia: 12. Johnsson - 16. J. Larsson, 18. Jansson, 14. Helander, 6. Hult - 21. Durmaz (17. Claesson '83), 13. Fransson (7. S. Larsson '88), 15. Hiljemark, 19. Sema - 11. Guidetti (9. Berg '87), 22. Kiese Thelin (20. Toivonen '72). Selecţioner: Janne Andersson

Meciul a fost arbitrat de israelianul Roi Reinshreiber, ajutat de Danny Krasikow şi Matityahu Yakobov. Arbitru de rezervă a fost Sebastian Colţescu.

Înainte de startul jocului, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria lui Nicolae Tilihoi.

În minutul 45, fanii de la o peluză au aruncat cu câteva petarde pe teren, iar jocul a fost întrerupt pentru scurt timp până la calmarea situaţiei.

Dennis Man şi Ionuţ Nedelcearu au debutat în prima reprezentativă la partida cu Suedia.

Meciul de marţi a fost primul pentru echipa naţională la Craiova după o pauză de 14 ani. Partida precedentă a avut loc la 4 septembrie 2004, când tricolorii au învins cu 2-1 Macedonia, în preliminariile Cupei Mondiale.