Sportivul Robert Badea a stabilit un record naţional, după ce a ocupat locul 9 în proba de 400 m mixt la Campionatele Mondiale de Nataţie.

Potrivit paginii de Facebook a clubului Steaua, în seriile probei de 400 m mixt, Robert a obţinut un timp excelent: 4:18.43 min. La doar 16 ani, sportivul stelist a realizat astfel un nou record naţional la categoriile de vârstă 17, 18 şi 19+ ani. Iar, în clasamentul general din serii, înotătorul pregătit de antrenoarea Iulia Becheru s-a clasat pe locul 9 şi va fi prima rezervă în finala programată diseară, de la ora 19:01.

Vechiul record (4:18.70 min.) în această probă, la categoriile 18 şi 19+ani i-a aparţinut unui alt stelist – Vlad Stancu, din 6 aprilie 2023. Iar la categoria 17 ani, vechiul record (4:18.80 min.) a fost deţinut chiar de către Robert Badea din 28 iulie 2023.

Pentru Robert, este al doilea record naţional stabilit la această competiţie, după cel din proba de 200 m mixt (2:01.78 min. – record naţional la 17 şi 18 ani).