RB Leipzig s-a calificat în semfinalele Cupei Germaniei, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu 4-0, pe Hannover 96 din liga a doua.

Au marcat: Nkunku '17, '22, Laimer '67, Andre Silva '73.

Şi Hamburger SV a ajuns în semifinale, după ce a trecut de Karlsruher SC, în urma loviturilor de departajare (ambele echipe sunt din liga a doua).

Oaspeţii au condus cu 2-0, prin golurile reuşite de Heise '40 şi Hofmann '50, dar au fost egalaţi, după reuşitele lui Glatzel '52 şi '90+1. Karlsruher a jucat în inferioritate, după eliminarea lui Kobal, în minutul 71. La penaltiuri, gazdele au câştigat cu 3-2.

În ultimul meci din sferturi, Freiburg a câştigat pe terenul echipei VfL Bochum, cu 2-1, după prelungiri şi după un gol marcat în minutul 120 de Sallai.

Polter '64, pentru gazde, şi Petersen '51 au stabilit scorul primelor 90 de minute.

Marţi, a mai obţinut calificarea în semifinale Union Berlin.