Echipa naţională U21 a României a terminat la egalitate marţi, în deplasare, scor 2-2, cu echipa naţională U21 a Elveţiei, în grupa E a preliminariilor pentru Euro U21 2025.

La Neuchatel, tricolorii au deschis scorul în minutul 11, prin Rareş Ilie, cu un şut de la marginea careului. Gazdele au egalat în minutul 23, când a înscris Sanchez. Grameni i-a adus în avantaj pe elevii lui Daniel Pancu, în minutul 31, dar gazdele au egalat în minutul 88, printr-un jucător intrat în repriza secundă, Dos Santos. S-a încheiat 2-2 şi în clasamentul grupei E conduce Elveţia, cu 11 puncte, urmată de România (10 puncte) şi Albania (9 puncte).

Acestea au fost ultimele meciuri din acest an, tricolorii urmând să joace pe 26 martie cu Armenia, în deplasare. La turneul final al Euro U21 2025 se califică echipele câştigătoare ale celor 9 grupe preliminare şi cele mai bune trei echipe de pe locul secund din grupe.

ELVEŢIA U21: Loretz – Stergiou (Ottiger 59), Amenda, Bichsel (Muci 87), Athekame – Sanchez, Omeragic, Surdez (Dos Santos 72), Rieder – Fink, Villiger (A. Krasniqi 72). SELECŢIONER: Sascha Stauch

ROMÂNIA U21: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Borza – Vulturar, Akdag, Grameni (Mazilu 87)– Corbu, L. Munteanu (Blănuţă 87), R. Ilie. SELECŢIONER: Daniel Pancu

Cartonaşe galbene: Villiger 68 / Borza 83, Vulturar 90+5

Arbitru: Dominik Stary (Cehia)