Mihaela Cambei a fost premiată cu titlul de cea mai bună halterofilă europeană a anului 2023, la Sofia, după ce a cucerit trei medalii de aur la categoria 49 kg, la Campionatele Europene.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
Mihaela Cambei, care este cea mai bine clasată sportivă din Europa în ierarhia de calificare olimpică (locul 5 la genera), a fost urmată în ierarhie de Kamila Konotop (Ucraina) şi de Emily Campbell (Marea Britanie).

La masculin a ieşit învingător georgianul Laşa Talahadze, multiplu campion european, mondial şi olimpic.

Procesul de selecţie şi vot a fost realizat de European Weightlifting Federation, în parteneriat cu Asociaţia Presei Sportive din Europa (AIPS Europe).