Echipa portugheză Benfica Lisabona a învins vineri seara, pe teren propriu, gruparea FC Porto, scor 1-0, într-un meci din etapa a 7-a a campionatului lusitan, Liga Portugal.

FC Porto a rămas în zece jucători încă din minutul 19, când Fabio Cardoso a fost eliminat cu cartonaş roşu direct. Gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 68, prin Angel Di Maria, care a primit apoi un cartonaş galben pentru „celebrare excesivă a golului”.

În clasament, Benfica a trecut pe primul loc, cu 18 puncte din şapte meciuri, dar sporting are 16 puncte şi un meci mai puţin. FC Porto – aflată la prima înfrângere stagională – ocupă locul al treilea, cu 16 puncte.